'FAMILY ACADEMY'

 

Edukacja języka angielskiego ma służyć nie tylko dzieciom ale również dorosłym. Na tej stronie odnajdziecie Państwo słówka, zwroty oraz zabawy dzięki którym zarówno dzieci jak i rodzice będą mogli uczyć się języka angielskiego.

Opracował:

Piotr Sadowski


Lesson 1 (lekcja 1)

WYRAŻENIA WYMOWA TRANSKRYPCJA FONETYCZNA TŁUMACZENIE
Hello* heleu /hə’ləʊ/ Cześć!
Good- bye* gud baj /gud'baɪ/ Do widzenia!
 

Zabawy

POWITANIE

Ćwiczenie to powinno być wykonywane w otoczeniu, które dziecko dobrze zna i, w którym czuje się pewnie (np.:w pokoju dziecka). Rodzic wypowiada zwrot ‘Hello!’ i wita się z zabawkami. Wybiera ulubioną zabawkę dziecka i mówi ‘Hello’,odpowiednio zmieniając głos. Obserwuje reakcję dziecka i zachęca je do odpowiedzenia zabawce.Jeżeli dziecko odpowie‘Hello’, rodzic chwali je  i zabawa toczy się dalej.W kolejnej fazie można ją kontynuować, namawiając dziecko,aby samo wybrało zabawkę i naśladowało rodzica.Dziecko może na przykład mówić ‘Hello’ zmienionym głosem  do zabawki trzymanej przez rodzica.

Używanie zabawek jest niezmiernie ważne dla dzieci nieśmiałych, które czują się  o wiele bardziej bezpieczne dzięki wcielaniu się w inną postać. Jednakże nawet jeżeli dziecko jest śmiałe i otwarte na pewno odgrywanie roli sprawi mu/jej przyjemność.

POŻEGNANIE

Najlepszym momentem na używanie zwrotu‘Good bye’ jest wieczór.Kiedy dziecko leży już w łóżku rodzic może przynieść dwie lub trzy zabawki i  naśladując różne głosy pożegnać dziecko zwrotem‘goodbye’. Kiedy dziecko odpowie po angielsku dobrym pomysłem jest pochwała, która, jeśli będzie stosowana regularnie,pomoże dziecku rozwijać pozytywne nastawienie do nauki kolejnych słów w języku angielskim.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

 
Lekcja 2

‘Name the toy’ – Nazwij zabawkę. Rodzic przygotowuje kolorowe obrazki przedstawiające zabawki. Pokazuje je kolejno dziecko i prosi o nazwanie

SŁOWNICTWO:

Teddy – Miś                           /tedi/

Doll – Lalka                             /dol/

Ball – Piłka                             /bol/

Car – Samochód                     /kar/

Boat – Łódka                           /bołt/

Bus – Autobus                         /bas/

Plane – Samolot                     /plejn/


‘Guess the word’ – Zgadnij wyraz. Rodzic przygotowuje kartkę rozmiaru A3 i wycina z niej niewielki otwór. Zasłania nią karty przedstawiające zabawki. Dziecko odgaduje jaka zabawka przedstawiona jest na obrazku